Msze święte

Niedziele i święta
800, 1000, 1130, 1600
Długi Kąt: 845

Kałmuki (druga niedziela miesiąca): 1400 (poza okresem wakacyjnym)

Sobota (msza niedzielna):
1800 (1700 zimą)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie po mszach świętych.

Numer konta bankowego parafii

Numer konta bankowego parafii:
86 8249 0001 2001 0002 1412 0001

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Nabożeństwa

Środa (po mszy popołudniowej): nabożeństwo do Matki Bożej Truskolaskiej Pani Łaskawej
Trzeci piątek miesiąca: nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego (modlitwa za zmarłych z ostatnich pogrzebów)

Odpust

1) Niedziela po 6 grudnia
2) Siódma Niedziela Wielkanocna

Ogłoszenia

Informacje duszpasterskie na 11 Niedzielę Zwykłą

                           18.06.2017r.

 

   Trwa oktawa Bożego Ciała codziennie po ostatniej mszy świętej procesja eucharystyczna. W czwartek zakończenie oktawy msza o 17-tej, procesja do 4 ołtarzy, 2 w kościele, przy kapliczkach. Porządek procesji: 1 ołtarz przy MB Szkaplerznej, 2i3 ołtarze przy kapliczkach, 4 ołtarz przy św. Józefie. Proszę mieszkańców Kałmuk i Zamłynia o przygotowanie ołtarzy przy kapliczkach.

Po procesji poświęcenie wianków i błogosławieństwo dzieci.

Kończymy rok szkolny przystępując do komunii świętej. Okazja do spowiedzi od poniedziałku do czwartku o 1630.

 Msze święte na zakończenie roku szkolnego dla gimnazjum w czasie bierzmowania w poniedziałek o 19-tej, szkoły podstawowej w piątek o godzinie ósmej.

   Życzymy wszystkim miłego wypoczynku i przypominamy o modlitwie i mszy świętej niedzielnej i świątecznej.

 

 W piątek Uroczystość NSPJ, światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Można spożywać pokarmy mięsne.

    23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Pamiętamy w modlitwie o  naszych Ojcach.

     W sobotę uroczystość Narodzenie św. Jana Chrzciciela. Msza św. w intencji Janów o 17-tej w intencji żyjących o zdrowie, opiekę św. Patrona , a dla zmarłych o dar nieba.

 Msze święte w niedzielne w Długim Kącie w  czasie wakacji w soboty o 19-tej.

   W sobotę 24 czerwca jak słyszeliśmy z listu naszego ks. abp Wacława Depo o godzinie 11-tej konsekracja biskupia ks. Andrzeja Przybylskiego. Modlimy się w intencji nowego bp pomocniczego archidiecezji częstochowskiej.

 

 W ubiegłym tygodniu zmarl:

Wanda Kurzacz l. 101 z Częstochowy, Halina Krysiak l.59 z Długiego Kąta, Grzegorz Hyra l.52 z Truskolas, ks. Maciej Poniewiera wikariusz z Pajęczna w 48 roku życia w 23 roku kapłaństwa, ks.Władysław Kaczmarek z Częstochowy w 85 roku życia  w 60 roku kapłaństwa. Wieczny…

 

 

Informacje duszpasterskie na 10 Niedzielę Zwykłą Uroczystość     

               Trójcy Przenajświętszej       11.06.2017r.

 

   Dziękuję firmie Betonex za skoszenie  trawy wokół kościoła

 

   Siostra zaprasza dziewczynki sypiąca kwiaty na poniedziałek na godz.1815. Zapraszamy kandydatów do bierzmowania na sprzątanie wokół kościoła również na poniedziałek na 1815.

Przypominamy, bierzmowanie 19 czerwca o 19-tej. Spowiedź kandydatów do bierzmowania świadków rodziców w piątek 16 czerwca o godzinie 19-tej, będą księża z Panek.

 

   Dziś ostatni dzień okresu spowiedzi i komunii świętej wielkanocnej.

 

   W czwartek Uroczystość Bożego Ciała. Msze święte o 800 1000 procesja do 4 ołtarzy i około 12-tej msza święta w kościele bez kazania. Prosimy o przygotowanie ołtarzi trasy procesji.I ołtarz przy grocie, II ołtarz ul. Dębieczna III ołtarz przy kaplicy miejsce dawnego kościoła IV ołtarz przy kapliczce ul. Szkolna. Proszę młodzież o pomoc w przygotowaniu ołtarzy i trasy przejścia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Zapraszamy na procesję orkiestrę, strażaków z wszystkimi pocztami sztandarowymi,dzieci komunijne w strojach liturgicznych, ministrantów żywy różaniec, feretrony sztandary baldachim i wszystkich do publicznego wyznania wiary w obecność Pana Jezusa po postaciami chleba.

W oktawie Bożego Ciała codziennie procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła po ostatniej mszy świętej popołudniowej, w niedzielę po mszy świętej o 10-tej.

 

   Prosimy o zgłoszenie się chętnych do kierowania pielgrzymką. Kurs odbędzie się 24 czerwca w WORD w Częstochowie. Termin zgłoszenia upływa 13 czerwca.

 

Informacje duszpasterskie na Uroczystość Zesłania Ducha   

                    Świętego  04.06.2017r.

 

   Wczoraj 6  diakonów z rąk ks. abp Wacława Depo otrzymało święcenia kapłańskie w katedrze częstochowskiej. Modlimy się w intencji naszych neoprezbiterów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

 

   Kończy się za tydzień czas spowiedzi wielkanocnej przedłużony do Niedzieli Trójcy Świętej.

 

   Jutro drugi dzień Zielonych Świątek, święto Matki Kościoła. Msze święte o 900 i 1730.

 

   Przypominamy o Uroczystości Bożego Ciała 15 czerwca. Ołtarze: przy Grocie, przy ul. Dębiecznej, kaplicy miejsca dawnego kościoła, przy kaplicy na ul. Szkolnej. Proszę o przygotowanie ołtarzy i trasy na tę uroczystość eucharystyczną.

 

   Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe.,o 18-tej od poniedziałku do piątku, w sobotę o 1730, w niedzielę po mszy św. popołudniowej.

 

  Zachęcamy do nabycia „Niedzieli” w niej zdjęcia wyświęconych diakonów tydzień temu.

 

   W sobotę 10 czerwca wyjeżdża pielgrzymka dzieci komunijnych do Łagiewnik. Są jeszcze miejsca wolne. Skorzystajmy z okazji, aby odwiedzić sanktuarium miłosierdzia Bożego i również sanktuarium św. Jana Pawła II.

 

   W środę o 1830 spotkanie z młodzieżą i rodzicami 3 klasy gimnazjum przed bierzmowaniem.

 

   24 czerwca szkolenie dla kierujących ruchem w czasie pielgrzymki na drodze,  w godz.od 8-16 w WORD ul. Gen. Hallera 1. Prosimy o zgłoszenia do 13 czerwca w kancelarii. PESEL i adres  zamieszkania.

 

Informacje duszpasterskie na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Odpust MB Truskolaskiej Pani Łaskawej

                        28.05.2017r.

 

   Sumę odpustową odprawił ks. dr Jan Sambor z Częstochowy, który głosił rekolekcje w wielkim poście w naszej parafii.

Dziękuję ks Janowi za odprawienie mszy świętej i wygłoszenie słowa Bożego, chórowi P. organiście, s. Borgiaszy za przygotowanie dzieci 3 klasy, za cały Biały Tydzień, wszystkie dzieci i wielu rodziców przyjmowało Pana Jezusa w komunii świętej,   dziewczynkom za sypianie kwiatków, za ofiarę dzieci komunijnych dzieciom misji 1770 zł, strażakom, orkiestrze, asyście, niosącym feretrony, sztandary, baldachim, ks. Dariuszowi za przygotowanie służby liturgicznej,ministrantów s. Nuncji zakrystiance. księżom z d dekanatu na ręce ks. dziekana Eugeniusza. Wszystkim, którzy uczestniczyli we mszy świętej, przystąpili do komunii świętej Bóg zapłać.

 

   W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne, Dzień Dziecka, modlimy się w intencji dzieci, pierwszy piątek wynagradzamy Sercu Pana Jezusa za grzechy świata, spowiedź od 1630dzieci 3 klasy rozpoczynają pierwsze piatki., pierwsza sobota, oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. Chorych odwiedzimy w pierwszy piątek od 8-ej, bo w sobotę jedziemy do katedry na święcenia kapłańskie godz. 10-ta.

W wakacje w lipcu i sierpniu chorych będziemy odwiedzać w pierwsze piątki.

 

   W środę kończymy nabożeństwa majowe, dziękujemy za śpiew litanii w kościele i w wioskach. W czwartek rozpoczynamy śpiew litanii do Serca Pana Jezusa, od poniedziałku do piątku o 18-tej w sobotę o 1730, w niedziele po mszy świętej popołudniowej. Zapraszamy.

 Do nabycia "Niedziela" w niej zdjęcia bp Nominata ks. dr Andrzeja Przybylskiego.

   W ubiegłym tygodniu zmarli: Barbara Kotarska l.80 z Truskolas, Elżbieta Górecka l. 58 z Golcy. Wieczny….

 

Informacje duszpasterskie na 6 niedzielę wielkanocną 

                              21.05.2017 r.

 

   Dzisiaj w naszej parafii 34 dziewczynki i 35 chłopców pierwszy raz do swojego serca przyjęło w komunii świętej Pana Jezusa. Dziękuję s. Borgiaszy za przygotowanie dzieci oraz za rozpisanie prac. Rodzicom dziękuję za dar komunijny projektor, który służy nam już od Adwentu /dzisiaj również/ za zamówioną mszę świętą  za  troskę o dzieci, przystąpienie do komunii świętej oraz za pracę wokół kościoła i plebanii: mycie kościoła, okien, odkurzenie żyrandoli wypranie dywanów, posprzątanie całego Domu Maryja, wykoszenie trawy, wokół kościoła, plebani, skarpy, pomalowanie ubikacji, zgrabienie trawy, zamiecenie kostki, schodów. Dziękuję s. Joannie za wypisanie obrazków, P organiście, s. Nuncji zakrystiance. S. Leonili i s. Goretcie za pomoc w udzielaniu komunii świętej. Ks. Dariuszowi za spowiedź dzieci, grę na gitarze, Księżom z Panek za pomoc w spowiedzi. Bóg zapłać wszystkim za wszelką pomoc w przygotowaniu tej radosnej uroczystości Pierwszej Komunii świętej.

   Zapraszamy codziennie dzieci w strojach komunijnych do udziału we mszy świętej i nabożeństwie majowym, od poniedziałku do piątku o 1730 w sobotę o 17-tej. Zakończenie Białego Tygodnia na sumie 28 maja o godzinie 12-tej. Zapraszamy wszystkie dzieci w strojach komunijnych, dziewczynki do sypania kwiatków, straże z pocztami sztandarowymi ,orkiestrę, ministrantów, niosących baldachim, feretrony i sztandary, kandydatów do bierzmowania. Sumę odpustową odprawi ks. dr Jan Sambor z Częstochowy, który wygłosił rekolekcje wielkopostne.

   W piątek 26 maja Dzień Matki. Modlimy się w intencji naszych mam. , pierwszy dzień nowenny przed Zesłaniem Ducha Świętego.

   Dziękujemy s. Leonili za pracę jako przełożonej w naszej parafii przez 4 lata i życzymy Jej wszelkich łask w kierowaniu wspólnotą sióstr w Sosnowcu.Witamy równocześnie s. Felicjanę nową Przełożoną. Życzymy nowej s. Przełożonej , którą wielu zna ze światowych dni młodzieży darów Ducha Świętego w prowadzeniu sióstr w naszej parafii.

   Dziś pielgrzymują rolnicy do Gidel. Suma o 12-tej.

Zmarła Alfreda Skwara l.82 z Truskolas .Pogrzeb w poniedziałek godz.15.Wieczny...

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Prałata Andrzeja Przybylskiego proboszcza parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Modlimy się w i ntencji bp Nominata.


Informacje duszpasterskie na 5 Niedzielę Wielkanocną.

                               14.05.2017r.

 

   Wczoraj ojciec św. Franciszek kanonizował w Fatimie pastuszków Hiacyntę i Franciszka w stulecie objawień Matki Bożej Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.

 

   Za tydzień w naszej parafii 69 dzieci przyjmie pierwszy raz do swojego serca w Komunii świętej Pana Jezusa na mszy świętej o godzinie 11-tej. Prosimy, aby na tę godzinę przychodzili tylko związani i zaproszeni na uroczystość Pierwszej Komunii. Zapraszamy w sobotę na 18-tą lub w niedzielę na 8-mą, 10-tą czy 16-tą. Proszę o zrobienie miejsca na parkingach.

Spowiedź dzieci 3 klasy w sobotę o godz. 8-ej. Rodziców dzieci prosimy również na godzinę ósmą, będą księża z Panek. Zapraszamy do spowiedzi w ciągu tygodnia na drugiej mszy świętej popołudniowej.

 

   W niedzielę 28 maja uroczystość odpustowa na Matkę Bożą Truskolaską Panią Łaskawą. Suma o godzinie 12-tej. Mszę świętą odprawi i kazanie wygłosi ks.dr Jan Sambor, z Częstochowy głosił rekolekcje wielkopostne w naszej parafii w tym roku. Zapraszamy orkiestrę,strażaków, dzieci komunijne, niosących feretrony, sztandary,baldachim, kandydatów do bierzmowania, ministrantów, lektorów.

 

   Zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych w kościele, w wioskach w kaplicach i przy krzyżach.

 

   Zmarła Władysława Blukacz l.87 z Truskolas. Pogrzeb w poniedziałek o 14-tej. Wieczny…

 

 

 

 

 

Informacje duszpasterskie na 4 Niedzielę Wielkanocną

                         07.05.2017r.

 

   Dziś Światowy Dzień Modlitw o powołania – Niedziela Dobrego Pasterza., święcenia diakonatu 27 maja o 10-tej, święcenia prezbiteratu 3 czerwca o 10-tej w katedrze częstochowskiej.

 

   Zapraszamy na nabożeństwa majowe w kościele i do śpiewania w kapliczkach i przy krzyżach w wioskach. W kościele po ostatnich mszach świętych wieczorem h w dni powszednie, niedziele i święta.

 

   Przypominamy! Pierwsza Komunia święta 21 maja o godz. 11-tej. Na te uroczystość zapraszamy tylko rodziny dzieci komunijnych, innych prosimy na 8-a 10-tą  16-tą. oraz 18-tą w sobotę. Odpust 28 maja o12- tej, bierzmowanie 19 czerwca o 19-tej. Trasa Bożego Ciała tradycyjna: ul. Częstochowska, Rynek ul. Krótka, ul. Dębieczna, ul. Szkolna ul.1 Maja ul. Częstochowska.

Ołtarze 1 przy grocie 2 ul. Dębieczna 3 kaplica miejsce poprzedniego kościoła 4 ul. Szkolna przy kapliczce. Proszę o przygotowanie trasy i ołtarzy.

 

   W ubiegłym tygodniu zmarli: Ewelina Szaro/Janik/l.41 pochodzącą z Klepaczki, Jerzy Potocki l.84 z Częstochowy. Wieczny…

 

   Ks. Abp Wacław Depo zaprasza na Jasną Górę na 13 maja

Z racji 100 rocznicy objawień fatimskich i 300 lecia koronacji obrazu MB Jasnogórskiej.

 

   Prosimy o porządek na cmentarzu, nie urywajmy kranów. Śmieci wrzucamy do koszów na śmieci. Kosze na śmieci są przy bocznej bramie. Nie ma innych miejsc.

 

   Na wtorek na godzinę 9-tą proszę o rozebranie grobu Pańskiego.

 

 

Informacje duszpasterskie na 3 Niedzielę Wielkanocną 

                              30.04.2017r.

 

   Dziś Niedziela Biblijna, rozpoczyna się Tydzień Biblijny. Zachęcamy w tym tygodniu i nie tylko do czytania Pisma świętego.

 

   W poniedziałek rozpoczyna się miesiąc maj poświęcony Matce Bożej prze nabożeństwa majowe w kościele od poniedziałku do piątku o 18-tej, w sobotę o 1730 w niedziele i święta po mszy świętej popołudniowej. W kapliczkach w wioskach, przy krzyżach. Chwalmy Maryję przez litanię loretańską i pieśni ku Jej czci.

 

   W środę Uroczystość NMP Królowej Polski. Msze święte jak w niedzielę. Na sumie modlimy śię w intencji Strażaków z całej naszej parafii. Na tę uroczystość zapraszają Strażacy OSP Zamłynie, którzy organizują tę uroczystość.

 

   Dziękuję wszystkim, którzy przyszli uczcić relikwie św. Dominika Savio w piątek lub w sobotę, przez ucałowanie , udział we mszy świętej i odmawianiu koronki do miłosierdzia Bożego.

 

   W najbliższych tygodniach będziemy obchodzić uroczystość 1 komunii 21 maja o 11-tej, 28 maja odpust o 12-tej, Boże Ciało 15 czerwca o o 10-tej, bierzmowanie 19 czerwca o 19-tej.

 

    W tym tygodniu przypadają 1 czwartek, modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne, 1 piątek wynagradzamy Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy świata, okazja do spowiedzi przed siódmą i od 17 tej, 1 sobota oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi, odwiedzamy chorych od godz.8-ej.

 

   Dziękujemy za ofiary złożone do puszki na Syrię w ubiegłą niedzielę. Złożono 1200 zł. Bóg zapłać

 

   Zmarł Władysław Tomczyk l 93 z Truskolas. Pogrzeb we wtorek 2 maja  o 15-tej w kaplicy na cmentarzu. Wieczny…   

 

 

Informacje duszpasterskie na święto miłosierdzia Bożego

                    23.04.2017r.

 

  Dziś święto miłosierdzia Bożego, po każdej mszy świętej koronka do miłosierdzia Bożego. Odpust w Długim Kącie godz.14.

Zbiórka do puszki na pomoc katolikom mieszkającym w Syrii.

 

   W piątek do naszej parafii przybywają reliwie św. Dominika Savio. Zapraszamy na mszę świętą na 18-tą po niej ucałowanie relikwi świętego. W sobotę o 15 koronka do miłosierdzia Bożego. Ucałowanie relikwii i przekazanie relikwii do Wręczycy Wielkiej.

Zapraszamy dzieci, młodzież ministrantów i skorzystanie z uczczenia relikwii świętego patrona ministrantów.

 

  W nadchodzącym tygodniu spotkanie z rodzicami dzieci 3 klasy w poniedziałek o 1815,w kościele. Próba dzieci 3 klas w środę i w czwartek o 1815 również w kościele.W sobotę od 8-13 spotkanie z ks. proboszcze indywidualne  rodziców i dzieci 3 klasy, którzy jeszcze nie byli.

 

   W ubiegłym tygodniu zmarła Weronika Kała l.91 z Kałmuków.

Wieczny…     

 

Informacje duszpasterskie na Wielkanoc 2017  16.04.2017r.

   Dziękuję Wszystkim, którzy pomagali s. Nuncji za przygotowanie miejsca wystawienia i Grobu Pańskiego, malowidła Stanisława Ligonia mają już 102 lata. Siostrom  Pezłożonej Lonilli i Gorettcie za pomoc w udzielaniu komunii oraz za komentarze liturgiczne s. Gorettcie , s. Borgiaszy za przygotowanie dzieci z drugiej klasy na wielki czwartek, życzenia dla nas kapłanów za adorację w wielki piątek i wielką sobotę, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Ks. Dariuszowi za przygotowanie służby liturgicznej na czytanie opisu męki pańskiej w niedzielę palmową i wielki piątek ministrantom ,organiście, chórowi, siostrom za adorację, strażakom za asystę przy grobie pańskim, orkiestrze. Dziękuje wszystkim, którzy przez spowiedź i komunię świętą przeżywają święta zmartwychwstania. Msze świete w Wielkanoc o 600100011301600 w poniedziałek wielkanocny 800845w Długim Kącie 100011301600.Taca na uczelnie katolickie.

Do nabycia tygodnik katolicki Niedziela. Wiele ciekawych artykułów, o papieżu emerycie Benedykcie XVI   

   Na plebani indywidualne spotkanie rodziców i dzieci 3 klasy przed pierwszą komunią świętą:sobota 22.04. 8-13 3a Kawki i Kałmuki 14-1630 3b 1-9 , sobota 29.04. 8-13  3c i 3b.Gdy  ten termin nie odpowiada umawiamy się na spotkanie w innym czasie.

  We wtorek 18 kwietnia doba eucharystyczna. Zapraszamy do adorowania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Plan adoracji wywieszony w gablocie, na stronie internetowej.

   Najbliższa niedziela to Święto Miłosierdzia. Koronka do miłosierdzia Bożego po każdej mszy świętej. Odpust w Długim Kącie o 14-tej..Zbiórka do puszki na pomoc dla Syrii szczególnie dla Allepo. Z 28 na 29 kwietnia będą przebywać relikwie Dominka Sawio w naszej parafii. Przed świętami zmarli: Stanisława Konoflska l.87 z Truskolas, pogrzeb w poniedziałek o 17-tej, Edward Majchrzak l.89 z Truskolas, pogrzeb we wtorek o 15-tej,

Henryk Kiepura l.72 z Golcy pogrzeb we wtorek o 12-tej. Wieczny

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. Wszystkim życzymy radosnych świąt .Niech Chrystus umacnia Was na drogach prowadzącej do Niego. Niech miłość i pokój zagości w Waszych sercach i Waszych rodzinach.

 

 

Poświęcenie pokarmów – wioski 2017 r.

 

1000 HUTKA /kaplica/

 

1015 KAŁMUKI/remiza/

 

1030 KAWKI/przy krzyżu/

 

1045 ZAMŁYNIE

 

1100PIŁA I/szkoła/

 

1115 PIŁA I/kaplica/

 

1130KLEPACZKA /REMIZA/

 

1145 DŁUGI KĄT

 

1200 GOLCE

 

 Adoracja

 


Wielki Piątek  14.04.

 

1000 Cudowny medalik Hutka

1100 Cudowny medalik Golce

1200 Dzieci szkoły podstawowej

1300 Cudowny medalik Klepaczka

1400 Cudowny medalik Zamłynie

1500 Cudowny medalik  Kawki

1730 Droga krzyżowa

1800 Liturgia Wielkiego Piątku

1930 Gorzkie żale

2000 Truskolasy ul. Słowackiego,

 2100 Truskolasy ul.Piaskowa

2200         „”            ul. Dębieczna,

 

Wielka Sobota 15.04.  

 

Poświęcenie  

pokarmów 10,11,12,13.

14 dzieci szkoły podstawowej

1500 ul.Kopernika

1600 1 Maja , Częstochowska

1700 Kamienna Szkolna

19 Liturgia Wigilii paschalnej

2200 Msza święta rezurekcyjna w Długim Kącie

Wielkanoc 16.04

5  Otwarcie kościoła

6 Rezurekcja

Liturgia Wielkiego Tygodnia w parafii św. Mikołaja  w                                         

                                 Truskolasach 2017 r.

 

Wielki Czwartek 13.04. 2017

 

1800 Msza Wieczerzy Pańskiej

Wierni  przyjmują komunię świętą pod dwoma postaciami

Wielki Piątek 14.04.2017

 

1730 Droga krzyżowa

1800 Liturgia Wielkiego Piątku:

  - liturgia słowa

  - adoracja krzyża

  - komunia święta

Adoracja Najświętszego Sakramentu do 2300

Wielka Sobota 15.04. 2017

 

Poświęcenie pokarmów w kościele:

1000 1100  1200  1300

1900 Liturgia Wielkiej Soboty:

-poświęcenie ognia

-egzultet

-liturgia słowa

-msza święta

-poświęcenie wody chrzcielnej

2200 Msza święta rezurekcyjna w Długim Kącie

Wielkanoc 16.04.2017

 

500 – otwarcie kościoła

600 – rezurekcja, msza święta –kościół parafialny

 

Informacje duszpasterskie na Niedzielę Palmową

                     09.04.2017r.

 

   Dziś  w niedzielę palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Poświęcenie palm na każdej mszy świętej.

 

   Można jeszcze nabywać paschaliki po 5 zł., które zapalimy  przy śniadaniu wielkanocnym i w czasie wigilii paschalnej w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

 

   W wielki czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne. Przed południem msza święta krzyżma świętego w katedrze, poświęcenie olejów i odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Po południu w naszym kościele o 18-tej msza wieczerzy Pańskiej, pamiątka ustanowienia eucharystii i kapłaństwa. Przyjmujemy komunie świętą pod dwoma postaciami.Dzieci 2 klasy rozpoczynają bezpośrednie przygotowanie do pierwszej komunii świętej. Modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii. Wielki Piątek, pamiątka śmierci Pana Jezusa na krzyżu, w tym dniu Kościół nie sprawuje mszy świętej. Droga krzyżowa o 1730 po drodze krzyżowej  liturgia wielkiego piątku, opis męki pańskiej św. Jana , adoracja krzyża i komunia święta.

Ofiary w czasie adoracji krzyża przeznaczone będą na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej. Adoracja do 23. Okazja do spowiedzi od 22 do 23. Obowiązuje post ścisły. Dla osób od 18do 60 roku życia. Do południa w wielką sobotę poświęcenie pokarmów. W kościele 10 11 12 13 w wioskach od 10 do 12. Plan poświęcenia. Ofiary z puszek jałmużny wielkopostnej składamy przy poświęceniu pokarmów w wioskach i w kościele.

Liturgia wielkiej soboty rozpoczyna się o 19-tej poświęceniem ognia, orędzie paschalne,liturgia słowa, poswięcenie wody odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych , msza święta. Po liturgii nie ma adoracji.

   Rezurekcja w Długim Kącie o 22, w kościele o 6-tej. Msze święte w Wielkanoc jeszcz o 10-tej 1130i 16-tej. W drugi dzień świąta jak w niedziele.8 845 w Długim Kącie 10 1130 16. Taca w drugi dzień świąt na uczelnie katolickie.


 

Informacje duszpasterskie na 5 Niedzielę Wielkiego Postu

                                        02.04.2017r.

 

 

   Dziś przypada 12 rocznica śmierci Jana Pawła II. Dziękujemy za pontyfikat Papieża Polaka i modlimy się o Jego wstawiennictwo u Boga.

 

   Dziś zbiórka do puszki na hospicjum ziemi częstochowskiej.

 

   W przyszłą niedzielę palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Poświęcenie palm na każdej mszy świętej. Procesja z palmami na mszy świętej o 10-tej.

 

  Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w rekolekcjach, przystąpili do spowiedzi świętej, okazja do spowiedzi między mszami, jeśli jest koncelebra. Proszę cierpliwie czekać. Przypominam, że przykazanie kościelne mówi: w czasie wielkanocnym komunie św. przyjmować. Przyjmując komunię św. w czasie wielkiego postu spełniamy to przykazanie.

 

   Dziękuję za ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego:Hutka 271 ul. Opolska 180 ul. Piaskowa 80 i indywidualni ofiarodawcy 50.Bóg zapłać. Proszę na wtorek na 9-tą Panów do robienia grobu.

 

   Droga krzyżowa w najbliższy piątek o 1730 ulicami : Częstochowską Nową Szkolną 1 Maja i Częstochowską. Proszę do licznego udziału w tej drodze krzyżowej. W tym dniu przypada 1 piątek miesiąca , zachęcamy do udziału we mszy świętej i przyjęcia komunii świętej. Msze święte o 7-ej i 17-ej.

Wygenerowano w sekund: 0.08
578,744 unikalne wizyty